Staň sa súčasťou najdôležitejšej hodiny pre Zem

Staň sa súčasťou najdôležitejšej hodiny pre Zem

Najdôležitejšia hodina pre planétu Zem nám už klope na dvere a my, spolu s miliónmi ľudí po celom svete, máme príležitosť spoločne ukázať, že nám záleží na svete, ktorý spoločne zdieľame.

V sobotu 25. marca 2023 o 20.30 miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme. Ako každý rok, aj tentoraz sa dominanty v rôznych kútoch planéty symbolicky zahalia do tmy. Toto gesto má pripomenúť, že environmentálne hrozby sú realitou a klimatická kríza sa nás všetkých bytostne dotýka.

Aktuálny ročník Hodiny Zeme je výnimočný. Medzinárodná organizácia WWF poukazuje na to, že zapojiť sa do pomoci životnému prostrediu môže každý z nás. Stačí, ak popri zhasnutí osvetlenia “vypneme” aspoň na 60 minút aj my samotní a urobíme niečo pozitívne pre prírodu. Aktivít, ktoré nás odpútajú od denno-denných starostí a zároveň budú užitočné pre planétu Zem, je pritom množstvo.

 Ako na to?

Inšpirujte sa 12 tipmi, pri ktorých “vypnete”, strávite plnohodnotný čas so svojimi blízkymi a zároveň urobíte niečo prospešné pre Zem, ktorá našu iniciatívu tak akútne potrebuje. Že vám hodina na toto všetko nestačí? O to lepšie, možno sa nám všetkým núka príležitosť vytvoriť si z tohto podujatia peknú tradíciu. Z týchto tipov aktivít môžete čerpať počas celého roka.

 1. Zvolajte brigádu
 2. Vyberte sa na ekopiknik
 3. Pustite sa do tvorenia s deťmi
 4. Upcyklujte
 5. Darujte veci, ktoré nepotrebujete
 6. Založte hotel pre hmyz
 7. Dajte vášmu balkónu nový vzhľad
 8. Vyrobte si domáci kompostér
 9. Pripravte výnimočné jedlo pre svojich blízkych
 10. Odložte elektroniku
 11. Vyberte sa do prírody
 12. Oddýchnite si pri knihe

Viac si prečítajte v článku od WWF  12 nápadov ako pomôcť planéte Zem za 60 minút.

Vypni a venuj hodinu Zemi.

Viac informácií:

o Hodine Zeme

Earth Hour – podujatia vo svete

Hodina Zeme Slovensko – zapojené inštitúcie na Slovensku