22. apríl sa od roku 1970 oficiálne zapísal ako Dňom Zeme. Americkí ekológovia svojimi fotografickými snímkami z kozmu poukázali na zraniteľnosť a jedinečnosť tejto planéty. Skutočne „svetovým“ sa stal až v roku 1990,kedy sa k Amerike do kampane zapojil aj zvyšok sveta – pripojilo sa 140 štátov a viac ako 200 miliónov ľudí. Cieľom tohto dňa je pripomenúť celému svetu našu závislosť na cenných daroch a službách, ktoré nám Zem poskytuje. Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje sú ohrozené a nie sú nevyčerpateľné. Preto ich treba spoločnými silami chrániť, aby zostali aj pre budúce generácie.
Hoci už druhý rok žijeme inak, ako po minulé roky, ovplyvnení pretrvávajúcou pandémiou koronavírusu, viac izolovaní od vonkajšieho prostredia a bez možnosti stretávať sa, možno je teraz ten správny čas na prehodnotenie svojho vzťahu k Zemi, na zamyslenie sa, ako sa uskromniť v konzumnom spôsobe života, naučiť sa vážiť si všetko, čo nám v minulosti pripadalo samozrejmé a bolo na dosah ruky.
Priložme ruku k čistejšej a zdravšej planéte
Využime preto túto príležitosť, aj v rámci povolených prechádzok do prírody a zoberme každý prázdne vrece a cestou vyzberajme odhodené rúška, plastové fľaše a iné odpadky, ktoré po sebe zanechali ľudia. Tak darujeme sebe a našej Zemi čistejšiu prírodu a nás pri srdci bude hriať dobrý pocit.
Alebo v čase nákupu porozmýšľajme o tom, či sa do obchodu odvezieme autom, alebo prejdeme radšej pešo. Prípadne, či si do nákupného košíka vložíme tovar, ktorý zanechá veľa odpadu v podobe obalov, alebo či si kúpime takú vec, či potravinu, ktorá má minimálny odpad, alebo žiadny, či sa dá odpad zrecyklovať a či ho viem správne vytriediť. Zdajú sa vám tieto veci zbytočné? Keby to urobil každý z nás, o čo by bol svet čistejší, zdravší a krajší.
Aj toto je spôsob, ako si pripomenúť, že Zem je len jedna a je tu nielen pre nás ľudí, ale pre všetky živé tvory, ktoré ju rovnako potrebujú ako my.
Ponúkame Vám niekoľko typov na rôzne aktivity, ktorými môžete osláviť tento deň:
-
Ochranársky čin pre bociana.
Pre bocianov je dôležitá aj praktická a konkrétna pomoc. Napríklad mokrade a vodné toky tvoria potravný biotop pre bociana. Bohužiaľ, často bývajú znečistené rôznymi odpadkami. Zapojiť sa môžu od 22. 4. do 5. 6.2021 žiaci základných škôl (s pedagógom), prípadne žiaci individuálne (s rodičmi), prípadne verejnosť, aj rodiny s deťmi. Pri vychádzkach do prírody vyzbierajte odpadky popri potokoch, riekach, na mokradiach. Napíšte, aký ochranársky čin pre bociana ste vykonali a zašlite popis aj spolu s fotodokumentáciou elektronicky na mail do 5. júna 2021 koordinátorovi programu Škole ochrany prírody vo Varíne. Zo zúčastnených a zaslaných činov si verejnosť vyberie prostredníctvom on-line hlasovania jeden NAJ ČIN PRE BOCIANA a víťaz získa hodnotné zaujímavé ceny. Viac sa dozviete na podstránke programu Bocian.
-
EkoKvíz.
V termíne od 22.4. 2021 do 21. 5. 2021 bude prebiehať prvý celoslovenský ekologický online kvíz, ktorý je určený nielen pre žiakov, študentov ale aj pre širokú verejnosť. Kvíz pripravilo občianske združenie Edukácia@Internet (E@I) v spolupráci s SAŽP. Chcete získať nové vedomosti a poznatky z mnohých environmentálnych tém a otázok? Chcete vedieť viac o nástrahách klimatickej krízy? Viete, ako je možné zmierňovať negatívne dopady na životné prostredie? Zapojte sa do kvízu a súťažte o zaujímavé ceny!
Na oficiálnej stránke environmentálneho svetového združenia Earth Day môžete nájsť:
- 51 spôsobov ako obnoviť našu Zem
- Veľké globálne čistenie, do ktorého v prípadne záujmu sa môžete zaregistrovať.
- učebné plány (na tému uhlíková stopa, ekosystémy, udržateľné stravovanie, obnova ekosystémov, občianska angažovanosť)
- kvízy (o druhovej ochrane, klimatickej zmene, ochrane veľrýb, biodiverzite a odlesňovaní, plastovom odpade v oceáne)
- 3 dní plné online diskusií a eventov (20. – 22. apríla 2021)
Pridajme sa všetci a prispejme svojou troškou k ochrane našej planéty.
Spracovali: Alena Badurová, Mgr., Miriam Balciarová, Ing. Správa NP Malá Fatra