Skorá jarná migrácia žiab

Skorá jar sa prejavila aj vo veľmi skorej migrácii obojživelníkov. Po zaznamenanom ťahu obojživelníkov u kolegov vo Veľkej Fatre bol zistený ťah skokana hnedého aj na našom území.

Pri kontrole lokality neďaleko obce Párnica 24. februára 2024 sme zistili, že na uvedenej lokalite sa nachádzajú už prvé znášky vajíčok skokana hnedého. Na jar v roku 2023 boli klasické plastové zábrany inštalované 13. marca, pričom vrchol ťahu bol okolo 25. marca 2023, teda rozdiel medzi rokmi je značný.

Uvedená lokalita pre rozmnožovanie prešla oproti minulému roku premenou. Ňou sú trvalé zábrany, ktoré migrujúcim živočíchom zabránia prechodu na cestnú komunikáciu. Popod cestnú komunikáciu vedú 800 mm hrubé podchody, ktoré slúžia ako bezpečný koridor pre živočíchy.

Jedna z reportáží vo včerajších Správach RTVS patrila aj tohtoročnej skorej migrácii žiab. Reportáž sa venuje ako lokalite Budiš v kompetenčnom území NP Veľká Fatra, tak aj lokalite pri Párnici v rámci nášho kompetenčného územia. Od 16:20 min. zoológ Tomáš Flajs vysvetľuje dôležitosť ochrany reprodukčných lokalít žiab, ako aj dôvod prečo sme túto jar ako prvú jar za viac ako 20 rokov nestavali zábrany na frekventovanej ceste Zázrivá – Párnica.

 

Aj touto cestou chceme vyzvať najmä vodičov o opatrnosť a ohľaduplnosť pred pomaly sa pohybujúcimi živočíchmi prechádzajúcimi po cestných komunikáciách.

 

Tomáš Flajs, zoológ Správy NP Malá Fatra