V sobotu 27. marca 2021 o 20.30 sa Slovensko opäť raz zapojí do najväčšej celosvetovej kampane na ochranu planéty, Hodiny Zeme. Svetlá významných svetových metropol vrátane Slovenska sa vtedy zvyknú zahaliť do tmy a ľudia upriamia svoju pozornosť na to, čo môžu urobiť pre záchranu prírodných zdrojov našej planéty.
Pridajte sa aj vy k miliónom ľudí, ktorých nielen myšlienky ale aj činy budú patriť prírode. Príroda nám mizne pred očami a musíme sa za ňu postaviť. Všetko čo potrebujeme a od čoho sme závislí pochádza z prírody. Zmena začína od každého z nás a tak vo svojich domácnostiach vypnime na hodinu svetlá.
Hodina Zeme sa stala i na Slovensku tradíciou. Každý rok symbolicky na hodinu vypnú svoje svetlá hrady, zámky, mestá i obce, či reklamy súkromných spoločností. Tohtoročná Hodina Zeme bude opäť iná! Pandémia nám stále nedovoľuje vyjsť do ulíc a sledovať tradičné symbolické zhasínanie pamiatok v našich mestách a obciach. Môžeme sa však spojiť a urobiť konkrétny čin pre prírodu.
PODPORTE HODINU ZEME: DAJTE ŠANCU ZRANENÝM ZVIERATÁM
WWF Slovensko a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej pri tejto príležitosti spustila kampaň ŠANCA PRE ZRANENÉ ZVIERATÁ na portáli StartLab www.startlab.sk/zranenezvierata, ktorá potrvá do konca apríla. Vyzbierané peniaze sa použijú na rozšírenie stanice o lesík, ktorý poskytne vhodný priestor najmä väčším druhom zvierat v čase rehabilitácie. Časť peňazí bude použitá aj na dokončenie návštevnej zóny, kde pribudnú náučne prvky pre deti. Každoročne stanicu navštívi viac ako dvetisíc návštevníkov, najmä rodín s deťmi a školské triedy. Kampaň môže podporiť každý jednotlivec i firma.
Záchranná stanica funguje v Zázrivej už 20 rokov a zameriava sa na záchranu poranených či chorých voľne žijúcich zvierat a opustených mláďat, ich rehabilitáciu a návrat do prírody. Od svojho vzniku zachránila už viac ako dvetisíc zvierat, dominujú vtáky, a to najmä dravce – orol skalný, myšiak lesný či sokol myšiar, ale starali sa už aj o vydry, ježkov, veveričky, dve vĺčatá, rysicu Leu či deväť medvedích mláďat.
„Vo viac ako 90 percentách prípadov je príčinou toho, že sa k nám do záchrannej stanice dostane zranený živočích, práve človek a ľudská aktivita. Medzi najčastejšie druhy zranení patrí zásah elektrickým prúdom či náraz do elektrických vedení, a to najmä v prípade vtákov. Nasledujú nárazy do sklenených plôch budov, ktoré pôsobia ako zrkadlá. Tretiu veľkú skupinu tvoria zvieratá, ktoré sa zrania pri prekonávaní rôznych typov bariér, ktoré pribúdajú v krajine, či už ide o cesty alebo oplotenia. A špeciálnym obdobím v stanici je jar, keď k nám prichádza množstvo mláďat, ktoré niekedy ľudia odnášajú z prírody zbytočne,“ vysvetľuje zakladateľ Záchrannej stanice pre zranené živočíchy Metod Macek.
Pomôžte aj vy prinavrátiť čo najviac živočíchov do voľnej prírody a podporte túto kampaň!
Môžete tiež zdieľať výzvu www.startlab.sk/zranenezvierata na svojich sociálnych sieťach a pridať hastagy #hodinazeme #sancaprezvierata
Oficiálne video Hodiny Zeme 2021 (SK titulky)
Video Hodina Zeme 2021: Šanca pre zranené zvieratá
Spracovala: Miriam Balciarová, Ing.; ŠOP SR, Odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, oddelenie Školy ochrany prírody Varín
Zdroje:
https://www.startlab.sk/projekty/1901-sanca-pre-zranene-zvierata/