Dnes nás Svetový deň životného prostredia vyzýva: je čas konať pre prírodu

Dnes nás Svetový deň životného prostredia vyzýva: je čas konať pre prírodu

Už vyše štyridsaťpäť rokov si každoročne vďaka iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) 5. júna pripomíname Svetový deň životného prostredia – World Environment Day.

Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Štokholme pod heslom Je len jedna Zem. Konferencia viedla k založeniu Programu OSN pre životné prostredie – UNEP. Zmyslom je upriamenie pozornosti svetovej verejnosti na potrebu riešiť problémy životného prostredia v záujme zachovania existencie ľudstva na planéte Zem. Problémy životného prostredia nadobúdajú globálny charakter presahujúci hranice štátov a kontinentov, a preto aj ich riešenie si vyžaduje spoluprácu na medzinárodnej úrovni.

Hostiteľskou krajinou je Kolumbia

Svetový deň životného prostredia je zvyčajne príležitosťou zasadiť strom, usporiadať čistenie s priateľmi alebo sa zaviazať k environmentálnym opatreniam. Väčšina populácie na celom svete však zostáva doma, aby bojovala proti pandémii koronavírus. Fyzicky môžeme byť oddelení, ale stále môžeme pozdvihovať hlasy pre prírodu a vyvíjať tlak na ochranu biodiverzity. Tento rok je hostiteľskou krajinou Svetového dňa životného prostredia Kolumbia, kde sa konajú rôzne podujatia, ako napríklad online konferencie s rečníkmi a odborníkmi, virtuálne prehliadky, premietanie filmov, hudobné stretnutia a iné akcie, v ktorých sa angažujú aj veľvyslanci dobrej vôle a mladí ľudia z Young Champions of the Earth. V posledných týždňoch stránku Svetového dňa životného prostredia navštívilo vyše 100 000 ľudí z 193 krajín.

Aktuálna téma Svetového dňa životného prostredia vyzýva konať pre prírodu

Tohtoročná kampaň Svetového dňa životného prostredia UNEP sa nesie v duchu hesla „Čas pre prírodu“ a má vzdelávať verejnosť o dôležitých hodnotách, ktoré nám poskytuje príroda a zdôrazňovať potrebu na jej ochranu. Potraviny, ktoré jeme – vzduch, ktorý dýchame – vodu, ktorú pijeme a klíma, vďaka ktorej je naša planéta obývateľná, pochádzajú z prírody. Dnes žijeme vo výnimočných časoch, v ktorých nám príroda posiela správu: Aby sme sa mohli starať o seba, musíme sa najskôr postarať o prírodu. Príroda je v kríze. Vyhynutie jedného milióna rastlín a živočíchov je väčšinou dôsledkom ľudskej činnosti. Je čas sa zobudiť. Pozdvihnúť naše hlasy. Je čas znova vytvoriť svet lepší pre ľudí a planétu. V tento Svetový deň životného prostredia je čas konať pre prírodu. To je aj heslom tohto svetového dňa – Čas pre prírodu.

Týka sa Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj každého z nás?  Je biodiverzita rozhodujúca pre ľudský rozvoj a prosperitu?

Viac sa dočítate na  na stránke ŠOP SR

Svetový deň životného prostredia oslávi aj ministerstvo životného prostredia bezplatným vstupom

Pri príležitosti pripomenutia si Svetového dňa životného prostredia (World Environment Day) minister životného prostredia Ján Budaj spustí zelenú linku envirorezortu. Svoje brány otvoria verejnosti rezortné organizácie ministerstva životného prostredia – Národná ZOO Bojnice, Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici a Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Vstup pre verejnosť bude bezplatný od piatku 5. júna do nedele 7. júna 2020. Počas víkendu symbolicky ozelenie budova ministerstva životného prostredia, Bratislavský hrad a reštaurácia UFO.

Kancelária prvého kontaktu: Zelená linka je ďalším nástrojom, ktorý má pomôcť pri odhaľovaní environmentálnej kriminality. Prostredníctvom bezplatnej linky, ktorá bude zatiaľ v skúšobnej prevádzke od 5. júna, bude môcť ktokoľvek anonymným spôsobom ohlásiť porušovanie zákonov, ktoré majú chrániť životné prostredie.

zdroj: www.minzp.sk

Pozdvihnite svoj hlas pre prírodu a podporte biodiverzitu!

Organizátori Svetového dňa životného prostredia UNEP žiadajú občanov, vlády, organizácie a firmy, aby pozdvihli svoje hlasy a podelili sa o to, prečo je dôležité nájsť si čas pre prírodu a podelili sa o to na svojich sociálnych sieťach. Zapojte sa aj vy a zdieľajte na facebooku či instagrame fotky miesta prírody, ktoré máte radi alebo fotky rastlín a živočíchov, ktoré je podľa vás obzvlášť potrebné chrániť.

Nezabudnite použiť vo svojom poste hashtagy #ForNature a #WorldEnvironmentDay.

 

 

 

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, oddelenie Školy ochrany prírody Varín

Zdroje:

World Environment Day

Facebook stránka UNEP