Inšpirovali sme sa na ŠIŠKE

Po vyše dvoch rokoch stagnácie spoločenských, kultúrnych a iných  hromadných podujatí, sme sa aj my z Malej Fatry zúčastnili dlho očakávaného festivalu výučbových programov pod názvom ŠIŠKA. Šišku už tradične, vždy na jeseň, organizuje Slovenská agentúra životného prostredia z Banskej Bystrice. Poslaním festivalu je prinášať nové nápady, informácie a poznatky z oblasti environmentálnej výchovy. Taktiež poskytuje priestor pre aktívnu výmenu skúseností a otvára dvere všetkým priaznivcom environmentálnej výchovy.

24. ročník zameraný na zmenu klímy

Tento ročník, v poradí už dvadsiaty štvrtý, sa uskutočnil v malebnom prostredí Horského hotela Remata v Ráztočne na Hornej Nitre, známej najmä baníctvom. Hlavnou témou pre tento ročník bola Zmena klímy. Bohatý program rozdelený na tri dni pripravený pre takmer sto účastníkov predpovedal veľa nových inšpiratívnych námetov, informácií a zážitkov. Klimatická zmena rezonovala počas celého stretnutia či už v panelovej diskusii z odborníkmi z rôznych oblastí, ale aj v prezentáciách, nových pripravovaných projektoch a v ukážkach výučbových programov.

Druhý pracovný deň po obede sme mali možnosť navštíviť banský skanzen Cigeľ, kde sme sfárali do podzemia skutočnej bane, ktorá skončila svoju činnosť v 80. rokoch minulého storočia. V pútavej 2,5 hodinovej lektorovanej exkurzii  sme sa preniesli do „pracovnej šichty“ baníkov. Od príchodu do práce až po skončenie pracovnej zmeny.

Druhá časť účastníkov zostala na „povrchu“ a navštívili blízke Košské mokrade v okrese Prievidza, kde ich sprevádzal známy a šikovný ornitológ Roman Slobodník. Mokrade vznikli banskou činnosťou a za štyridsať rokov sa postupne stali vzácnym biotopom, v ktorom žije veľké množstvo vtákov a iných živočíchov.

Učitelia z celého Slovenska, koordinátori a priaznivci environmentálnej výchovy, pracovníci rôznych organizácií a inštitúcií z oblastí verejného či mimovládneho sektoru sa prišli podeliť o svoje skúsenosti, ukázať dobré príklady z praxe, ako sa dajú veci riešiť a zmeniť keď je vôľa a chuť, povzbudiť tých, ktorí ešte len začínajú so zmenami a hlavne šíriť ďalej myšlienky trvalej udržateľnosti.

Klíma medzi účastníkmi bola naozaj výborná, priateľská a inšpiratívna. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií, máme nové zážitky a už teraz sa tešíme na budúci rok na jubilejný, 25. ročník Šišky.

Všetkým organizátorom patrí srdečná vďaka a veľké ďakujeme.

 

Text: Alena Badurová, NP Malá Fatra