Tatranský dáždnik bojuje o titul Európsky strom roka

Tatranský dáždnik bojuje o titul Európsky strom roka

Fotografia: Martin Babarík, www.treeoftheyear.org

Už 12 rokov hľadajú organizátori European Tree of the Year po celej Európe stromy s najsilnejšími príbehmi. ​

Stromy sú nevyhnutnou súčasťou nášho života a dôležitým spojivkom medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou. V lete zmierňujú horúčavy, umožňujú nám z plných pľúc sa nadýchnuť a pomáhajú zmierňovať dôsledky zmeny klímy. Preto by sme ich mali chrániť a starať sa o ne.

Zmyslom Európskeho stromu roka je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo, ktoré by sme si mali vážiť a chrániť ho. V Európskom strome roka na rozdiel od iných súťaží nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi. Hľadajú sa totiž stromy, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou širšej komunity.

Tatranský dáždnik – symbol Starého Smokovca
Strom sa nachádza pri šikmej budove Horskej záchrannej službe v Starom Smokovci a tak si ho všetci jej členovia zobrali pod ochranné krídla a dokonca ho zachránili pred výrubom. Patrí ku koloritu tatranskej obce. I keď ide o najbežnejší strom Európy, buk lesný previsnutú formu (Fagus sylvatica pendula), vo Vysokých Tatrách je skôr unikátom. Takýto previsnutý je určite len jeden. Takmer 30 rokov ho strihal dnes už bývalý príslušník HZS Ján Kušnirák, aj vďaka jeho šikovným rukám buk rozprestiera svoje visiace konáre do šírky a vytvára nádherný dáždnik.
Doposiaľ sa nikomu nepodarilo zistiť, kto strom zasadil. Pravdepodobne tak urobili v 50.rokoch študenti zo Záhradníckej školy v Ledniciach na Morave počas ,,Veľkého upratovania“.  Nájdeme ho na záberoch v seriáli 30 prípadov majora Zemana s názvom Tatranské pastorále z roku 1978. Vlani bolo pod stromom osadené veľké drevené srdce s nápisom, že keď sa pod ním zaľúbení pobozkajú, ich láska bude pevná ako tatranská žula.
Do národnej súťaže, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis, prihlásilo strom Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.
Finalisti ankety Európsky strom roka 2022
Medzi finalistov z národných kôl sa dostalo 16 stromov s úžasnými príbehmi. Kandidátmi sú: Strom naklonený Kippfordu zo Spojeného kráľovstva – Škótsko, Dub v lese Conxo Banquet zo Španielska, Tatranský dáždnik zo Slovenska, Turgenevov dub z Ruskej federácie, Veľký dub z Portugalska, Dub Dunin z Poľska, Gaštan stovky koní z Talianska, Mocný dub od rieky Age z Lotyšska, Strom a divadlo, nevšedná dvojica kultúry z Maďarska, Gaštan z námestia Audran z Francúzska, Ja som Tilia z Holandska, Kráľovská borovica z Estónska, Spievajúca lipa z Českej republiky, Obor zo Slatiny z Chorvátska, Dub deduška Kolyo z Bulharska a Mohutný sekvojovec pri škole Notre Dame de Bonlieu z Belgicka.
Anketa EURÓPSKY STROM ROKA – hlasovanie

Hlasovanie prebieha od 1. do 28. februára  2022. Pri hlasovaní môžete označiť až dvoch kandidátov. V poslednom týždni (od 22. do 28. februára) je hlasovanie tajné a na webových stránkach sa už neobjavia priebežné počty hlasov. Dňa 22. marca 2022 slávnostne vyhlásia výsledky súťaže a ocenia víťaza.

Ako hlasovať?
1️⃣ kliknite na stránku www.treeoftheyear.org/Vote
2️⃣ vyberte Tatranský dáždnik a ďalší strom
3️⃣ kliknite na HLASOVAŤ
4️⃣ vyplňte mailovú adresu a HLASOVAŤ
5️⃣ potvrďte mail (v prípade potreby skontrolovať aj spam)

Viac informácií o strome nájdete na: https://www.tatry.sk/tipy-na-vylety/zaujimavosti/smokovecky-buk/?_ref=33576

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing.; ŠOP SR, Správa NP Malá Fatra, dendrológ