Úspešná Noc s netopiermi

4. septembra 2020 nám areál Krajskej hvezdárne v Žiline poskytol už deviaty rok priestor na prezentáciu o živote netopierov.

 S netopiermi si mnohí ľudia spájajú rôzne povery a mýty, pre ktoré k nim majú často negatívny vzťah. Práve to sa snažil zmeniť odborný pracovník RNDr. Tomáš Flajs počas Noci netopierov. Zaujímavé informácie zo života netopierov a  ich výskumu v Malej Fatre si prišlo vypočuť 67 malých aj veľkých účastníkov.

Rozprávanie bolo doplnené premietaním zaujímavého filmu Strážcovia noci, naištalovali sme nárazovú sieť pre odchyt netopierov a počúvali zvuky netopierov prostredníctvom batdetektora. Žiaľ do siete sa nám nepodarilo chytiť žiadneho, iba sme videli a počuli prelietavajúceho raniaka hrdzavého. Na Slovensku žije 28 druhov týchto lietajúcich cicavcov a medzi najrozšírenejšie patrí práve raniak hrdzavý.

 

Ďakujeme Krajskej hvezdárni v Žiline za ústretovosť a skvelú spoluprácu.

Pozrite si reportáž RTVS z noci netopierov.

Areál hvezdárne v Žiline poskytol už deviaty rok priestor na prezentáciu o živote netopierov.

Areál hvezdárne v Žiline poskytol už deviaty rok priestor na prezentáciu o živote netopierovNa Slovensku žije 28 druhov týchto lietajúcich cicavcov a medzi najrozšírenejšie patrí raniak hrdzavý. S netopiermi si mnohí ľudia spájajú rôzne povery a mýty, pre ktoré k nim majú často negatívny vzťah. Práve to sa snažia odborníci počas Noci netopierov zmeniť.Vlado Záborský

Uverejnil používateľ Správy RTVS Sobota 5. septembra 2020